top of page

גודל הגינה: 150 מ"ר

תחילת עבודה: תשע"ז  2017

גינת הכדורים

תהליך בנית המעגלים

תהליך השתילה

גינה זו היא גינת "אמבטיה", כלומר גינה שהיא למעשה אדנית ענקית. הגינה אינה מחוברת לקרקע, אלא ממוקמת מעל חניון של בנין וכל גובהו של מצע השתילה (טוף) הוא 40 ס"מ בלבד.

את הגינה עיצבתי בהשראת כתבה שכתבתי לפני מספר שנים, בשם "כדורי סתיו". בכתבה אספתי צמחים רבים שלכולם פירות כדוריים, בגדלים ובצבעים שונים, המעטרים את גינותינו וארצנו מסביב לשנה.

ביקשתי ליצור גינה שתהיה מבוססת על כדורים אלו ובעזרתם תקבל מראה מיוחד והרמוני מכל צדדיה. אמנם, טרם התקבל במלואו המראה המתוכנן, שכן בגינה כמו בגינה, לוקח זמן לצמחים להתפתח ולהפוך להיות מסה של כדורים. כעת לאחר כשלוש שנים, צמחים דוגמת עוזרר אדום, פירקנתה אדומה, ננדינה תרבותית, קליקרפה אמריקאית ואחרים, רק מתחילים לקבל צורה.

כדי וכדורי הפסיפס המרהיבים, המעטרים את הגינה, הם מעשיה ידיה של אפרת סלוצקי, בעלת הגינה.

עיצוב הערוגות

כדי לחזק את מוטיב הכדורים העגולים, עיצבתי את ערוגות הצמחים בצורת מעגלים גדולים, המתחברים זה עם זה בעזרת הצבע. אף המדשאה שבמרכז עוצבה במעגל ותחומה ע"י חלוקי נחל גדולים במיוחד, הנראים מסביב לדשא, כמחרוזת פנינים.

לכדורי הגינה אמנם תפקיד חשוב במראה הכללי, אך עבורי, הצבע כמובן, הוא הבסיס לכל עיצוב. ומה יותר מתאים לעיצוב מעוגל, מאשר מעגל הצבעים- יתד נתקעה במרכזה של הגינה, וממנה החלו לצאת קרניים שסימנו את מיקומו המדויק של כל גוון בגינה.

שני המעגלים הגדולים, משני צדי הגינה, נצבעו באדום וכחול, כאשר בתווך, התווספו שני מעגלים נוספים, קטנים יותר בסגול- סגול חם בצמוד לערוגה האדומה, וסגול קר בצמוד לערוגה הכחול, כאשר את החיבור ביניהם לדשא צבעתי בלבן ניטרלי. אף לצהוב ולכתום נתתי ביטוי בדמות ערוגה קטנה נוספת המחברת בין המעגל האדום לבין פינת הישיבה.

היתד שבמרכז הגינה, שימשה אותי כמד-מעלות, בעזרתו יכולתי ליצור מדרג צבע מדויק במעברים בין הצבעים. לדוגמא במעבר בין האדום והסגול, המכיל בתוכו גוונים של בורדו, נשתלו צמחי המעטפת הגדולים לפי גווניהם- אקליפה מגוונת 'מור' - חלבלוב דמוי קוטינוס - זיף-נוצה 'בורגונדי ג'איינט' - שזיף דובדבני (פיסרדי).

בשכבות הנמוכות של כל ערוגה, ישנו שילוב צמחים שונים, השומרים, כל אחד בתורו, על הצבע המעגל במהלך השנה. בחזית הערוגות, שתולים עונתיים בקווים אחידים ומאורכים, אשר מדגישים את הקימורים. בקווים האחוריים- ר"ש עשבוניים, בני-שיח וגאופיטים רבים, שתולים חלקם בחזרות קבועות וחלקם ביחידות, כדי שהעין המתבוננת, תוכל לשמוע את השיחות הנוצרות ביניהם- שילובים וניגודים בין גוונים, מרקמים, צורות וגדלים.

כדורים בגינה
התפתחות המעגלים

הגינה הזו, עומדת על חורבותיה של הגינה הקודמת שהיתה כאן. את הגינה הקודמת עיצבתי לפני למעלה מעשור, אך לאחר שיפוץ כללי שעבר הבית, מחציתה נחרבה. אבי ואפרת, בעלי הבית, ביקשו אז שנתחיל מחדש. ואמנם, השנים עשו את שלהן, וב"ה עלתה גינה יפה מקודמתה. אבקש להודות כאן, לאבי ואפרת, על האמון שהם נותנים בי כל השנים, על החופש ליצור, על העזרה הרבה בתחזוקת הגינה ובשתילות, על הלב הפתוח וכמובן על היד הרחבה. אין זה מובן מאליו.

bottom of page