top of page

גודל המרפסת: 60 מ"ר

תחילת עבודה: תשע"ט  2019

גינת מרפסת סגולה

תבנית הצבע

1 פרח סגול.jpg
1 עלה כסוף.jpg
1 סגול ורוד לבן.jpg

המרפסת של עידו ודפנה, הציבה בפני אתגר מסקרן- שלא כרבות מן המרפסות השגרתיות הבנויות כמלבן, זאת שלהם בנויה משלושה מרובעים המחוברים באלכסון, לאורך קירות הבית במפנה הצפוני. המבנה הזה מקנה אפשרות לתת לכל חלל עיצוב ואישיות משלו ועם-זאת לשמור על תבנית צבע אחידה בעין. אתגר נוסף היה לשמור על חלל פתוח ככל האפשר הן במעברים והן ברחבות עבור מכוניות הבימבה המשוטטות במרפסת ועבור אירוח רב של משפחה וחברים.

ואם-כן, אמנם השתדלתי לדחוף את שטחי הגינון לעבר הקירות. ציירתי גל הזורם לאורך כל המרפסת, העולה ויורד לאורך צירו וכך נוצרו שטחי גינון מעוגלים. את הגל העולה ויורד הגבהתי עד 80 ס"מ כדי לתת תחושת מרחב גדולה יותר במרפסת וכן כדי לאפשר לשתול צמחים גם בפינות הצרות. וגם.. זה שומר בפני בימבות שלא לקחו טוב את הסיבוב.
הגינה בנויה מתבנית מתכת קלה המחופה בעץ. תוך האדניות עשוי יריעות פי.וי.סי ומילוי פרלייט, כבול וטוף. תוכלו לראות את תהליך הבניה בתמונות שלמטה.

כדי לחבר בין שלושת חלקי המרפסת, מבחינת העין, בחרתי (בשונה מדרכי בד"כ) להשתמש בצבע אחד מרכזי ולהשתמש בגווניו עבור העיצוב. דפנה ועידו בחרו את הצבע הסגול ומכאן התחלנו.
ראשית, כדי לבנות את שלד הגינה, עליו תשען תבנית הצבע לאורך השנים, אספתי אל הגינה את מיטב העלים הסגולים שמצאתי. ואין זו מלאכה פשוטה כלל וכלל. אמנם שיח-אברהם משולש 'ארגמני', הוא אידיאלי לציור זה, אולם מי יחבור אליו? טרחתי ומצאתי שיטת ביילי 'מאדימה', שתתן מופע אפור-סגלגל משך כל השנה בתוספת הסמקת הקצוות בחורף. הוספתי אליהם, כרובי נוי סגולים (שבפרלייט הופכים להיות תלת-שנתיים מרשימים ביותר), פלקטרנטוס מונה-לוונדר, חמציץ משולש 'סגול', המיגרפיס צבעוני 'אקזוטיקה' ועוד חברים.
עבור פריחה סגולה, השתדלתי לבחור צמחים בעלי עלווה אפורה-כסופה, כזאת שתהא רקע נייטרלי לציור. אוסף נאה של מיני וזני לבן-עלה, בונה את קו הרקע של הגינה ונותן גלי פריחה סגולים משתנים לאורך תקופה ארוכה. גם מיני אזוביון מתפקדים נפלא בפרלייט ועוברים את הקיץ השפלתי יפה. עשבוניים ושיחים נוספים הפורחים כל אחד בתורו בגינה- קוציץ רך, בת-אביב דלילה 'מיני פרפל', ברונפלסיה קטנת-פרחים, דורנטה מצויה 'גיישה גירל', געדה שיחית, עכנאי הדור ועוד. גאופיטים רבים שתולים ומשגשגים בפרלייט דוגמת אוסף איריסים סגולים, בת-קלה 'שחורה', שום גבוה, אגפנתוס אפריקאי, כלנית מצויה 'סגול', בן-חצב יקינתוני ועוד
בשכבה התחתונה של הציור, מתחלפים מרבדי הצבע בין העונות. את רצפת החורף צובעים- לובליה משתרעת, מללנית ריחנית 'סגולה' וסיגל. ואילו בקיץ, אנג'לוניה צרת-עלים, קתרנתוס ופטוניות עושים את העבודה.
פוקסיות סגולות, צמחים זהובי-עד, עלים לבנים, תכולים וכסופים הצטרפו בשקט הרמוני אל התבנית וסוגרים את פינותיה.
חלק מקירות הגינה נצבעו בסגול לחיזוק האוירה.

דומה כי בסופו של דבר, תחושת המרחב שהיתה במרפסת, טרם בנינו את הגינה, נשמרה כשהיתה. "דחיפת" האדניות אל הפינות, הגבהתן והקווים המעוגלים שעולים ויורדים, עוזרים לנו להרגיש כך. אף הבחירה בצבע אחד על גווניו, הועילה לתחושה ההרמונית והרגועה ליושב בגינה.

אבקש להודות לעידו ודפנה, שלקחו החלטה אמיצה עבור צעירים שכמותם וביקשו לבנות גינה אמיתית, ללא פשרות, שתהיה חלק חשוב מחיי משפחתם. ואין זה מובן מאליו. וכן תודה רבה על היד החופשית לצייר לכם ציור. ציור סגול.

bottom of page