top of page
גודל הגן: 2.3 דונם
תחילת עבודה: תשע"ו  2015
הגן בצור-משה

להגדלת התמונות לחצו עליהן


שמורת העין? אולי... בעלי הבית בקשו מראה טבעי לגן. ולמעשה עשיתי "העתק- הדבק" משמורת טבע ארץ-ישראלית. בחירת החומרים גם היא התרכזה סביב הארץ וכללה צמחי א"י רבים או צמחי תרבות בעלי חזות א"י. גם 150 הסלעים הטבעיים, מלאי האוצרות הבוטניים, הגיעו ישירות מהשטח. הרעיון היה לחלק את השטח, שהבית במרכזו, לגן טיול בכניסה לבית ובחלק האחורי ליצור אזור פתוח למשפחה שכולל מדשאה רחבת-ידיים, גבעה פינתית עם תצפית על הגן, בריכת שחיה, ערוגות צמחים ופינת מדורה ועם כל אלה לשמור על מראה טבעי א"י.
עבודת ההכנה החלה למעשה באמצע שנת השמיטה האחרונה. בעלי הבית, להם בניתי את גינתם הקודמת, הזמינו אותי לשטח והתחלנו מסע קסום, שהתחיל בששה חודשים של ציפיה, מחשבות, הרהורים וציורים והמשיך בבניה שנמשכה לאורך 7 חודשים כמעט. טרקטורים, בובקטים, משאיות, אלפי צמחים, מאות גיאופיטים, אלפי מטרים של צנורות, ידיים מיובלות, יד חופשית לדמיון מבעלי הבית והמון חדוות יצירה חברו להם יחד לגן אחד. לאורך כל זמן הבניה, הרגשה מאד מוכרת ליוותה אותי... ואז יום אחד בסיום העבודה, טיילתי בגן והבנתי מה עשיתי... כנראה שבניתי את שמורת העין.

חזית - גן טיול

יש לגלול ימינה. להגדלת התמונות לחצו עליהן

תכנית גן החזית

צבעי הגן

הצמחים
בבואי לעצב גן, נקודת המוצא בד"כ, היא הצבעים. כאן, ביקשו בעלי הבית, את הצבע הכחול כצבע עיקרי בתבנית, שאליה הוספתי גם זהב וירוק. צבעים נוספים שהעשירו את התבנית הם צהוב, לבן, כסוף ותכלת. אלא, שבגן זה, היה עיקר נוסף- טבע א"י- כדי ליצור את האוירה שנדרשה כאן, יש להבין אל לב מראות ארצנו, קריא - דגניים. וזהו לב ליבו של הגן- דגננים + אור = זהב. כל תכנון הצמחיה בגן החזיתי נבע מהתבוננות זו. השמש הנמוכה בשעות הבוקר ובשעות אחה"צ, צובעת את כל הגן בגווני זהב נפלאים, המתנוססים להם עם כל משב רוח קל ומתערבבים להם עם הכחול, הירוק וקול פכפוך המים שמגיע מן המפלים הקטנים שבבריכות הנוי. כל היופי הזה נכנס אל תוך הבית רווי החלונות, הממוקם מצפון לגן החזית, בזוית מדויקת, כדי להעביר את הזהב הזה פנימה.
אמנם, המראה הכללי של הגן הוא א"י, אך אחד הדברים החשובים ביותר בעיני בגן- מה שיוצר ענין תמידי עבור המטייל בשבילים- הוא הניגודיות שבין החומרים. הדו-שיח שנוצר בין צמח לצמח, בין עלה לפרח, בין גזע לסלע, בין אור לחושך- הוא הוא אשר מושך אותנו לגן. לכן, כניגודיות למראה הטבעי והמעט פרוע של הדגניים הרבים, בחרתי מספר צמחים (מן התרבות) להם מראה פיסולי דומיננטי, דוגמת אגבות שונות, מאירית צוריתית, סוקולנטים צבעוניים ומספר שיחים מעוצבי-גזע גזומים בקפידה מפוזרים בין הדגניים.


עצים
בגן שכזה, הזקוק לכמויות יפות של שמש ישירה, בחירת העצים תתרכז בכאלו שלא יסתירו את השמש ומאידך יסתירו את הבית מן הרחוב. על-כן בחרתי בעצים קטנים, שבחלקם נשירים (עבור שמש חורפית) המתאימים לתבנית הצבע: לגרטטרמיה הודית 'לבן', שיטת ביילי, איקליפטוס קרוס כסוף, זית אירופאי, הרדוף הנחלים 'לבן' (מעוצב כעץ קטן) וגרווילאת ביילי זהובה.


דגניים
בכל מקום אליו נפנה בארצנו היפה, נמצא מרבדי דגניים מזהיבים. וכך גם כאן בגן. לא קל למצוא את צמחי א"י במשתלות (וחבל), אך לאט לאט, אספתי וקיבצתי מגוון נאה, שכלל בין היתר: זנב-ארנבת ביצני, עבדקן מצוי, שעורת הבולבוסין, מיני ברומית, זקניים משובלים, קנה מצוי ועוד. כדי להשלים את התמונה, הוספתי דגניים מן התרבות, דוגמת כ-6 זני מיסקנטוס סיני (תודה למוטי ממשתלת בוטניקה), זני זיף-נוצה, קורטדריה מכסיפה, ליימוס החולות, כסמנתיון רחב-עלים, חפורית עבקנית 'פיזי' וכ-400 שתילים של מלעניאל דקיק . המלעניאל משמש כמעין "רובה" ומחבר את כל צמחי הגן ביחד. אל כל אלה הוספתי כריכים זהובים.


עלים
השלד של תבנית הצבע בכל גן- פרחים באים והולכים, אך העלים איתנו כאן. כמעט את כל הצבעים שנמצא בפרחים, נוכל לאסוף גם מצבעי העלווה. אל תבנית הצבע של גן זה בחרתי ראשית מעטפת אחידה ופסטלית של גדר חי בדמות יצהרון מנוקד 'מגוון' המעניק לנו עלים צהובים בהירים, שנותנים רקע נפלא למשחקי הצבע שבגן. בתוך הערוגות, השימוש בעלווה צבעונית נעשה בכסוף: געדה מצויה, לוטוס מכסיף, סביון מלבין, דרדר מכסיף, גזניה משתרעת, סנטולינה אפורה, מאירית צוריתית, אזן-דב, געדה שיחית, מיני לענה, פיטוספורום יפני 'מגוון' ועוד. תכול: סביון כחלחל, אוסקולריה דלתונית, בן-אפר מכחיל, ערער וירג'יני 'בלו קלאוד', פרגה צהובה ועוד. צהוב: אגבה אמריקאית 'מגוונת', כידונן 'מגוון', עלי שלכת של לגרסטרמיה הודית, קנה הודית 'מגוונת', צורית נוסבאומר ועוד. ולבן: בראניה לבנה 'ננסי', הדס מצוי 'מגוון', דיאנלה טזמנית 'מגוון' כובע-נזיר 'אלסקה' ועוד. אל כל אלה מצטרפים בהרמוניה כל אותם הדגניים, שציינתי למעלה, בעליהם הירוקים-לבנים-תכולים ובתפרחותיהם הזהובות.


פרחים
בחירת הפרחים לגן, התבססה רבות על עשבוניים ר"ש, גיאופיטים רבים ועונתיים המזריעים את עצמם משנה לשנה
פרחים כחולים?- שאל אותי מישהו. אתה מתכוון לסגולים... לא. כחולים באמת- דרדר כחול, אבולבוס חבלבלי, לובליה משתרעת, תורמוס ההרים, מיני בת-עופרית, אביב מוערק, פונטדריה איזמלנית, דורבנית ר"ש, מילית חד-פרחית, לפופית כחולה, מרוה 'אינדיגו', מרוה קטנת-עלים, מרוה גוארנית, רוזמרין 'בלו-לגון', קלרודנדרון אוגנדי, עכנאי הדור, יקינטון כחול, איריס הולנדי כחול, בן-חצב סוככני ועוד רבים, בתוספת מרגנית השדה המבצבצת מן הסלעים.
תכלת: פליציה שיחית, חסה כחולת-פרחים, עופרית הכף 'רויאל קייפ', אגפנטוס אפריקאי, בן-חצב יקינטוני ועולש מצוי
צהוב: איריס ענף, חוח ספרדי, עריוני צהוב, המרוקליס מכלוא, אשולציה קליפורנית, ציניה צרת-עלים, רודבקיה, קנה הודית, זני נרקיס, בולבין שיחני, איריס הולנדי, אכילאה קפחת, חד-שפה מצוי, חמציץ נטוי, חרצית עטורה, נץ-חלב, סביון מלבין, פיגם מצוי, קוראופסיס גדול-פרחים, רגלת הגינה 'תרבותי' שיטת ביילי, תורמוס צהוב ועוד.
לבן: אגפנטוס אפריקאי, קחוון מצוי, נימפאה לבנה, זני נרקיס, הרדוף הנחלים, איריס גרמני, גזר קיפח, שפרירה קשקשנית, נץ-חלב מכבדי, נץ-חלב צרפתי, כלנית מצויה 'לבן', היפואסטרום 'לבן', חצב מצוי, חבצלת החוף, מללנית ריחנית, עירית גדולה, קריסה גדול-פרי, קליקרפה אמריקאית 'לבן', שושן ארוך-פרחים ועוד.
אל כל אלה מצטרפים בהרמוניה כל אותם הדגניים, שציינתי למעלה, בעליהם הירוקים-לבנים-תכולים ובתפרחותיהם הזהובות.


נכון. אולי נראה כי מגוון צמחי א"י שבגינה אינו יכול להקנות לה שם של גן א"י. אולם לא זו היתה הכוונה לכתחילה, אלא גן בעל מראה א"י. מה גם, שכדי למצוא מגוון מצמחי א"י במשתלות, אין זו משימה פשוטה ועל כן רבים מהם מגיעים לכאן מהנבטת זרעים. על כל פנים, מלאכת איסוף צמחי א"י עוד נמשכת לה.
 

 תהליך הבניה בגן ההחזית

יש לגלול ימינה. להגדלת התמונות לחצו עליהן

מצמחי ארץ-ישראל בגן

גן משפחה אחורי

את הגן האחורי חילקתי לשנים- רחבת הישיבה למשפחה ביציאה מן הבית הגולשת אל בריכת השחיה ומדשאה בגודל של כ-600 מ"ר. החלק השני הוא חורשת עצים (שצומחת בינתיים) ובה כ-20 עצי פרי, עצי נוי שונים, גבעת תצפית על הגן בה פינת ישיבה, רחבת מדורה ושבילים בין ערוגות הצמחים.

תכנית עצים ושיחים בגן האחורי
תבנית הצבע


הצמחיה התחתונה כוללת עשבוניים ר"ש רבים הפורחים בצהוב בין העונות ובינהם: גזניה משתרעת, בולבין שיחני, חרצית 'נטף' עינן מסרקני ועוד. אליהם מצטרפים עונתיים ובעיקר אשולציה קליפורניה היוצרת ספיח רב ובקיץ פורטולקה וציניה צרת-עלים בצהוב חלמון. גם גאופיטים רבים צצים להם ועל הכל מנצחים מאות דגניים היוצרים עם אחיהם מהחזית הרמוניה בכל שטח הגן.

 


בחרתי בשיחים להם פריחה משמעותית וארוכת טווח למעטפת הגן- דק-פרי 'אורנג' ג'וביליי' בדופן המזרחית ואת הדופן הצפונית הגבוהה מכסה לנטנה ססגונית 'ראדיאיישן' כתומה. מן המסלעה המערבית הגבוהה, נתתי ללובליה דלילה 'צרת-עלים'  וקלייניה מבהיקה הפורחת בכתום עז, להשפך על הסלעים. בתוך הערוגות נשתלו שיחי מרוה אפריקאית זהובה שיעוצבו על גזע ואוזן-ארי שייתנו דגשים גבוהים בכתום. בצלעות הגבעה בלמקנדה סינית וקרוקוסומיה מתרבות להן בנחת. אוסף של מיני אלווי נשתל גושים גושים ברחבי הגן ובחורף עולות תפרחות הלהבה שלהם גבוה אל קו הגובה הכתום.

 

תבנית הצבע שנבחרה לחלק זה מורכבת מצבעי אש חמים: אדום ורמיליון, כתום וצהוב. חילקתי את הצבעים לפי שכבות גובה: צהוב- מגובה הקרקע עד חצי מטר. כתום- מגובה חצי מטר ועד 2.5 מטר. אדום ורמיליון- משם ועד השמים. כלומר, כל העשבוניים הנמוכים בצהוב, שיחים בכתום ועצים באדום.


כאן המשימה היתה מאתגרת ומהנה. בחרתי עצים הפורחים באדום ורמיליון בוהק, אולם בררתי רק את אותם הפורחים בזמן שאין עליהם עלים, כך שאפקט הצבע משמעותי הרבה יותר: ברכיכיטון אדרי משני זנים, אלמוגן רחב-עלים, בומבקס צייבה ובקיץ (עם עלים) צאלון נאה. בסתיו 4 פרטים של ספיון השעוה נבררו לפי צבע השלכת האדום ומוקמו מעל מרכז הגן, כך ששמש החורף תכנס ואליהם מתווסף אוג הדונג הצנוע. עצי עוזרר אדום מבשילים פירותיהם האדומים בחורף ומתחברים אל הגדר חי המערבית הגבוהה, בה שתולים פירקנתה אדומה וצינית המוסיפות את פירותיהן האדומים, לאורך 40 מטר. כך קיבלתי קו גובה אדום, אשר בכל חודש בשנה, נקודת המוקד בו משתנה מעץ לעץ.
 

 תהליך הבניה בגן האחורי

יש לגלול ימינה. להגדלת התמונות לחצו עליהן

תבנית הצבע

 
כדי לחבר בין הצבע הכחול בחזית לבין האדום מאחור, צבעתי את המעברים בין חלקי הגן בסגול. במעבר העליון השמשי השתמשתי בשיח-אברהם 'ארגמני', שזיף פיסרדי, מרוה צחורה, בת-אביב דלילה 'מיני פרפל', יהודי נודד סגול, קליקרפה אמריקאית, גומפרנה ר"ש, איריסים ולבן-עלה מאובק ואת הרצפה צבעתי בדיכונדרה כסופה ועכנאי שרוע
את השביל התחתון המוצל צבעתי בגוונים יותר בהירים של סגול ע"י: ויסטריה סינית ענקית (שמגיעה מהשכן ומטפסת על פיקוסי הגומי אדירי המימדים) וברונפלסיה וצרפתי בצהוב יצהרון מנוקד 'מגוון', אגבה רכה ובשמת. האדמה נצבעה ע"י יהודי נודד סגול נפלא.

מעברים

מעבר עליון

יש לגלול ימינה. להגדלת התמונות לחצו עליהן

מעבר תחתון

פינות ישיבה בגן
שבילי הגן

להגדלת התמונות לחצו עליהן

זריחה ושקיעה בגן

גנים לפי צבע

פרויקטים נוספים

bottom of page