top of page
גן הקקטוסים, חולון

בלב כרך חולוני, מסתתרת לה פנינה שקטה. החולפים לידה, אולי ולא ישימו לב בכלל. וכך כבר יותר מארבעים שנה...

בשקט בשקט... לאט לאט... צומח לו גן נסתר.

גן הקקטוסים של חולון, חגג לאחרונה 40 שנים להיווסדו. הוא תוכנן ע"י אדר' גנים שלמה אברהמי ונבנה ומתוחזק ע"י המחלקה לגנים ונוף של עירית חולון. הגן מורכב מאוספי קקטוסים וסוקולנטים .שנתרמו בנדיבות לגן. הקמתו נסמכה על אוסף הקקטוסים והסוקולנטים אותו טיפח ותרם נחום ארזי. לאחר מספר שנים הוסיפו יצחק ורחל שפי את האוסף שלהם ואף טפלו בגן. כמו-כן נתרמו צמחים נוספים ממקומות ואנשים נוספים. הגן הוא גן קטן. כתוב עליו שהוא מתפרס על-פני 5 דונם, אך איני בטוח שזה כך... למעשה במספר דקות אפשר להקיף את כולו. ואפשר ורצוי בהרבה יותר מכך.

 

ניתן לגלול. לחצו להגדלה

מבט כללי על הגן

לב הגן - שילובים בין מרקם, צבע וצורה

כמה שנים לאחר הקמת הגן, הגיע למקום ישראל אייזנברג, ומאז ועד היום, הוא המטפל והמשגיח המסור לכל צמח וצמח. שוב ושוב, אני מוצא את עצמי חוזר אל הגן הנסתר. הפסקה לשעה קלה ממהירות החיים הדוהרים.
השיחות עם ישראל המקסים, נשמעות לעיתים כאילו לקוחות מזמן אחר- לפני שהבוטנאים עברתו את השמות. לפני שהגינון בארץ הפך להיות מדעי. כשהגינון עוד בא מהלב. כשהשמות העדכניים לא באמת שינו הרבה. אצל ישראל עוד יש אופונציה, והניצנית עדיין קלנצ'ואה וההבחנה הדקה בין הזנים והמכלואים הרבים של הסוקולנטים, אינה מעכבת את ההנאה מהם. מלבד כמה שלטים בודדים ישנים, לא תמצאו פה מידע על כל עלה ופרח, עם שמות ארוכים ומסובכים כמו בגנים בוטניים אחרים בארץ. שלטים ש-סליחה... תמיד גורעים מן ההנאה של התבוננות בתמונת גן. גן של פעם
המקצועיות והידע האדיר של ישראל נובעים מאהבה אמיתית. אהבה תמימה לצמחים. אהבה שאינה מעורבת בנגיעות "מסחריות". הוא אינו חלק מקהילת הפייסבוקקטוסים למיניהם. הוא פשוט אוהב את הגן וצמחיו והם אוהבים אותו. ואיני יודע מי השפיע יותר האחד על השני- ישראל על הגן, או הגן על ישראל. דומה כי שניהם אחד.

בכל עונה, מקבל הגן הבעה קצת שונה. נכון, אחרי הכל זה גן של צמחים המתפתחים לאט ואולי לזר הוא יראה "אותו דבר" תמיד. אך לחובבי אבני החן הבשרניות, נכונה בכל עונה הפתעה נעימה. תמיד יש איזה קקטוס נדיר שבדיוק פורח. פריחת אוסף צמחי האלוי הממלאים את הגן בנרות דולקים בחנוכה. מסך האורנית הלוהבת הנפרש כווילון כתום זוהר וענק ברקע הגן. עמודי הפריחה המרגשים של האגבות והציצניות המופיעים פעם בשבע שנים. אינסוף פירות כדוריים של הצבריים הממלאים את הגן בסוף הקיץ. ומעל כולם- תערוכות התמונות המתחלפות, המורכבות משילובים משתנים בין צמח אחד לרעהו- צבע, צורה ומרקם. ניגודיות והרמוניה בכפיפה אחת. כל צעד שתצעדו, תגלו תמונה אחרת.

אם רק תלכו לאט.

ובשקט.

חלק גדול מצמחי הגן כבר בוגרים וגדולים. זה המקום ללמוד בו כיצד יראו הצמחים שאנחנו אוהבים, בעוד הרבה שנים. להכיר את הצמחים במלוא הדרם ולהבין שקקטוס קטן באדנית זה רק התגלמות קטנטנה של יופי אדיר מימדים.

בגן אוספים רבים הכוללים מבחר רחב ממשפחת הצבריים- צראוס, ממליריה, אכינוקקטוס, צבר ועוד. אוסף אגבות נפלא ומשורטט, חלבלובים ענקיים, הרדופיים בשרניים ופורחים, נולינות, ציצניות ועוד רבים.

 שפע הסוקולנטים בגן מקבלים תנאים נהדרים ומגיבים בצבעי עלווה עמוקים ומיוחדים- אוספים ממשפחת הטבוריתיים- ניצנית, כפנית, צורית, נצחה, קוטילידון, קרסולה ועוד מכלואים לא מזוהים. כמו-כן גדלים כאן סביונים בשרניים, אוסף ליתופס מיוחד, ומבשרי החורף- אוסף האלוי הגדול, המדליק את הגן בשלל נרות בוערים.

ניתן לגלול. לחצו להגדלה

את שמות הצמחים המופיעים בתמונות תוכלו למצוא בהמשך הכתבה בפירוט הצמחים

לחצו על התמונות להגדלה

סוף קיץ בגן

מבט חורפי על הגן

זמן מצוין להגיע אל הגן הוא החורף. והרי עד אז, ודאי נשכח מכך. אך אל דאגה- עומדת לשרותנו מערכת התראות בוטנית משוכללת- כשמישור החוף והשרון מתמלאים בכתמים כתומים זוהרים- האורנית הלוהבת- אז תדעו שצריך להוסיף את הגן ללו"ז. וכשתגיעו, וילון תיאטרון כתום פרוס ברקע הגן ונרות בוערים של אלוי הם השחקנים הראשיים.

לחצו על התמונות להגדלה

לחצו על התמונות להגדלה

מבט אביבי על הגן

לחצו על התמונות להגדלה

פרחי הגן

לחצו על התמונות להגדלה

עלי גן

ספסלי התבוננות בגן

עציצי עונתיים לדוברי סוקולנטית

אחרונה וחביבה ביותר היא צורית נוסבאומר (אדולף- בשמה החדש). ומדוע זכתה זו לפינה משלה? תביטו בה ותבינו. רק לא לשכוח להשקות אותה בהרבה שמש.

קופסת הצבעים -סוקולנטים.jpg

הגן פתוח בימות החול, משעות הבוקר ועד שעות הצהריים המוקדמות.

הכניסה ללא תשלום ויש חניה בשפע סביב הגן.

כתובת: שד' ירושלים 85, חולון.

בהמשך הרחוב, חבוי לו גן נסתר נוסף - הגן היפני של חולון.

bottom of page