הגן הבוטני הר הצופים, ירושלים

איני יודע מה יש בו, בגן הקטן של גבירת ההר. אך התחושה העוטפת אותי, עת אני פוסע מתוך בטוניה של האוניברסיטה העברית, אל תוך משעולי הגן, כה חמה, מזמינה וביתית. לא, הגן (ואף הצוות שמאחורי הצמחים) מעולם לא הסתנוורו ממגדל השן האוניברסטאי בו הם חוסים. ריחות ענווה ארץ-ישראלית טיפוסית עולה ממסתרי החורש הים-תיכוני בכל פסיעה על עלי האלונים שיבשו על אדמת הגן. הגן כבר צומח למעלה מ-85 שנים. 85 שנים בהם כל יום עמלו האנשים שבנו אותו במחשבה הלא-פשוטה: כיצד מעצבים טבע? כיצד הטבע צריך להראות? כל מי שתכנן גן, יודע כמה המלאכה מורכבת- על אחת כמה וכמה בעיצוב גן טבעי. נראה שהשיתופיות הנפלאה עם הטבע בגן, הביאה את התוצאה הרצויה.

הגן בוטני בהר הצופים, מוקדש לשימור צמחי ארץ-ישראל. אף שהוא הקטן מבין הגנים הבוטניים בארץ (כ-25 דונם) הוא אוצר למעלה מאלף מיני צמחים. על-כן, בכל עת ובכל עונה שנבקר בו, תמיד יוצגו בו תמונות נפלאות. הכנסו לראות.

השתקפות

אחד ההיבטים המסקרנים ביותר בגן עבורי, הן ההשתקפויות הרבות המציצות אלינו מבין הבריכות. רבדים כה רבים מצויים בכל תמונה, עד כי איננו מבחינים יותר בין מציאות לדמיון. לכל עונה יש את ההשתקפות שלה- בחורף, עת השמיים כחולים עמוקים ובאביב ובקיץ, אז הצמחים עולים וממלאים את הבריכות. מצאו לעצמכם ספסל התבוננות ושקעו בעולם הקסום.

1/23

מן המיוחדים שבצמחי הגן

הגדולה שבגן בוטני של צמחי א"י, היא יכולתו להכיל בעת ובעונה אחת שלל פריחות מכל רחבי הארץ. כך צומחים כתף אל כתף, ערוגה אל חברתה, צמחי קו הים וצמחי ההר, איריסי ההיכל מצפון ומדרום וכן שלל אוספים של מרוות, סחלבים, גאופיטים וצמחים נדירים אחרים, אשר בטבע יקשה עלינו למוצאם.

תמונות נוספות

הגלריה הלבנה של הגן הבוטני הר הצופים

מתוך מטרה לשלב את צמחי א"י בגינון הפרטי והציבורי, נבנתה גינת תצוגה, בגן הבוטני בהר הצופים. כאן, הדרך אל הלב היא דרך העין, ולכן בחרנו להציג את תכונותיהם העיצוביות של צמחי הבר וכיצד הם משתלבים ביניהם- צבעים, חומרים וצורות. לתת להם את אותו היחס להם זוכים שאר חברי גינה "תרבותיים". הגינה קטנטנה, 70מ"ר גודלה. עם-זאת, כל היופי של ארצנו, צריך היה להיכנס בה. וכאן טמון היה האתגר- במי לבחור? לאחר לבטים רבים, בחרתי לבחור בכולם, ע"י עיצוב גלריה בה מוצגות תערוכות מתחלפות. לפרטים נוספים לחצו כאן.

 בגן מתקיימות פעילויות לימודיות וארועים שונים. כדי להתעדכן בנעשה בגן, הכנסו לאתר הגן הבוטני.

 

הדף מוקדש באהבה לכל הצוות העמל בשקט מאחורי הקלעים ומגיש לנו מדי יום את היופי הארץ-ישראלי הזה.

גנים בוטניים נוספים בארץ

 בואו  להביט  על  העולם  בעין  טובה

1/14

קבלו את הניוזלטר החודשי של שמורת העין -

כתבות גינון, רעיונות לעיצוב הגינה ועדכוני פריחה

מומלץ לצפיה ע"ג מסך גדול

יהי רצון, שכל יר"ש שתצמח משמורת העין, תהא לעילוי נשמת סבתי היקרה

יהודית בת יצחק

(תרפ"ח-תשע"ח)

.היא אשר לימדה אותי מהי אדמה

תמונות, מילים, עריכה ועיצוב האתר ע"י רועי קן-תור © 2021 כל הזכויות שמורות

צילום ועיבוד מחשב ללוגו ובאנר "שמורת העין" ע"י עופר קן-תור